Udruženje profesionalnih tenisera (PTPA) čiji je jedan od osnivača i Novak Đoković, započelo je pravni spor protiv ATP, WTA i ITF zbog, kako navode, “nekompetitivne prakse i zanemarivanja dobrobiti igrača”.
Sudski proces pokrenut je podnošenjem dokumentacije pred Okružnim sudom SAD u New Yorku, a dodaje se da suđenje treba da se obavi pred porotom.
Tužba je izneta na dokumentu od 146 strana, a BBC je nakon uvida u dokumentaciju iznio da se u njoj navodi da su “profesionalni igrači zaglavljeni u namještenoj igri koja im dalje ograničenu kontrolu nad njihovim ličnim karijerama i brendovima”.
Dodaje se da je tužba podržana od većine od Top 20 igrača svijeta i u muškoj i u ženskoj konkurenciji, a da se na spisku onih koji su podršku dali nalazi njih preko 250.
Tužba se odnosi po stavkama na način određivanja nagradnih fondova za turnire, način bodovanja, raspored koji je nemoguće ispratiti, finansijska potraživanja koja nemaju utemeljenje, privatnost igrača na terenu i van njega…
Navodi se da su se turniri međusobno dogovarali oko rasporeda, kako bi minimizirali nagradne fondove i isplate koje daju igračima. Dodaje se da su preko dvije milijarde ljudi u 200 zemalja širom svijeta pratile bar jedan teniski meč prošle godine, a da su igrači koji su u samom vrhu na svijetu zaradili samo djelić onoga što zarade sportisti koji se bave drugim sportovima.
𝗜𝘁’𝘀 𝘁𝗶𝗺𝗲 𝘁𝗼 𝗳𝗶𝘅 𝘁𝗲𝗻𝗻𝗶𝘀.
Today, the PTPA and over a dozen players, on behalf of the entire professional population, filed a sweeping series of legal actions against the ATP, WTA, ITF and ITIA to reform professional tennis. https://t.co/1r4LWQpopP
— Professional Tennis Players Association (@ptpaplayers) March 18, 2025
Kao primjer navode US Open, koji je zaradio 12,8 miliona dolara samo od prodaje svog specijalnog koktela što je više nego što su zbirno zaradili šampioni u muškoj i ženskoj konkurenciji.
Njihova procjena je da teniserima pripada samo 17% prihoda industrije, za razliku od golfa, košarke, kao i američkog fudbala, gdje to varira između 35 i 50%.
Objašnjavaju i da nema alternative kada su turniri u pitanju i da je sezona predugačka i da traje čitavih 11 mjeseci, što ne ostavlja puno vremena za oporavak i odmor. Ukoliko sam igrač odluči da se na neko vrijeme povuče i provede vrijeme sa porodicom, to znači da diže ruke od šanse da zaradi dodatnu svotu novca.
Posebna stavka odnosi se i na uslove za igru, koji su na nekim turnirima nepodnošljivi, a teniseri i teniserke su igrali na temperaturama od preko 35 stepeni, kao i do kasno u noć (kao Novak Đoković na Roland Garrosu), što povećava šansu za povrede. Podvukli su i da se na turniru u Miamiju jedan igrač onesvijestio i morao je da provede noć u bolnici.
Ono što se PTPA posebno ne sviđa jeste što igrači nemaju privatnost, jer je moguće da budu testirani na doping usred noći, da nad njima budu vršena ispitivanja bez prisustva advokata.
Nije u pitanju samo novac, već da sve bude fer, sigurno i da imamo osnovna ljudska prava. Jedan sam od sretnijih igrača, a i dalje sam morao da spavam u kolima dok sam putovao sa jednog turnira na drugi. Zamislite sada da kažete NFL igraču da mora da tako putuje na gostovanje. To je apsurdno i ne smije da se dogodi. Nijedan drugi sport ne tretira svoje sportiste kao tenis. Zbog toga su danas preduzete pravne mjere, kako bi se tenis “ispravio” za buduće generacije igrača. Vrijeme je za odgovornost i sistem koji brani i ojačava igrače”, rekao je Vasek Pospišil, jedan od osnivača PTPA i veliki Novakov prijatelj.